Těžko si představit namáhanější trávník než je ten golfový! Všichni tušíme, že se kromě sekání taky asi hnojí, prý je potřeba ho i děrovat a prořezávat, ale proč to všechno?! Aby byl co nejlepší! A to dokázat je fakt dřina. Zvlášť greeny dostávají pořádně za uši při tom všem provozu a nutnosti je sekat co nejníž. Prostě nemají moc času a prostoru na vlastní regeneraci.
Často na hřišti dokonce i laik pozná, že s trávou není něco v pořádku, že je nějaká… nemocná. Že se nám tu špatně hraje, že hřiště vypadá čím dál hůř. Většinou slyšíme o plísních, ale málokdo ví, že jich je celá řada. Pomoc bývá někdy složitá a časově náročná. Základem je obvykle dobré hnojení, kvalitní závlaha a často i nový osev. Je to zkrátka boj na dlouhou trať. A co za postižení nejčastěji potkáváme na českých hřištích?
Plíseň sněžná
Objevuje se hlavně po sejití sněhu v podobě bělavých až narůžovělých kruhovitých skvrn. Příčin je několik, především asi sníh na nezamrzlé zemi, resp. neodklizené organické hmotě.
Paluška travní
Stejně jako plíseň sněžná se objevuje po sejití sněhu jako hnědavé fleky, jejichž barva se mění na šedou až bílou. Vzniká především díky dlouhodobě ležícímu sněhu a vysoké vlhkosti vzduchu.
Kornatka
Především na podzim objevující se nepravidelné skvrny, které postupně žloutnou. Podzim má fakt ráda – miluje zamokření a mlhy 🙂
Čarodějné kruhy
Viděli jste už někdy na ferveji kruhy, jako když děda Komárek sel a točil se při tom na obrtlíku? Jo, tak to je taky plíseň! Prý se ji daří na starších a písčitých půdách a nejlepší je prý nový osev. No nazdar…
Dolarová skvrnitost
Řekl bych že možná největší a rozhodně nejviditelnější hrozba pro golfové trávníky. Green totiž díky ní může vypadat jak po neštovicích 🙁 Začíná jako malé kulaté skvrny, které jsou snadno zaměnitelné s pitch markem. Jenže se potvory zvětšují a na našich botách a na strojích si tuhle radost roztaháme po celém hřišti, ale dokonce i po všech ostatních. Nejlíp jí je za rosy při vhodné teplotě a kromě hnojení často pomůže až razantní zásah do struktury drnu a jeho provzdušňování…
A proč vůbec vznikl tenhle článek? Jako zastání greenkeeprů a snaha o větší schovívavost k projevům jejich starosti o hřiště – prostě nejde jen hrát, nehnojit, nesekat, neaerifikovat. Díky jim za péči o naši zábavu.