Po 17 letech práce na golfu jsem si řekl, že je trapný, že jsem nikdy neseděl na sekačce. A v tu chvíli mě napadlo, nejen že by o tom šlo napsat pár řádků, ale že by asi leckoho zajímalo něco málo o greenkeepingu hřiště. Tady je tedy třetí díl – čím se seká…
Už tu zase jezděj a rušej… znáte to další věčné zaklínadlo většiny hráčů, ne? Čím se ale vlastně hřiště seká, kolik taková sekačka stojí a jak dlouho vydrží? Než se do toho pustíme, je tu ještě jedno podobenství – průměrná devítka zabírá plochu 70 fotbalových hřišť. Tak, a v Terezíně potřebují tohle…
Rafovka
- hrubší rotační sekačka
- hodně macatý stroj, který zvládne užvejknout prakticky všechno
- cena cca 1 900 000 Kč
Fervejovka
- vřetenová sekačka (vřeteno trávu stříhá, je tedy šetrnější, fešáčtější a je možné sekat níž)
- větší vřetena, obrovský záběr, obrovský sekací výkon, těžší stroj
- cena cca 1 700 000 Kč
Sekačka na odpaliště
- vřetenová sekačka
- malá, hbitá, lehčí
Greenovka
- vřetenová sekačka, nejfešáčtější na hřišti
- jemný nízký střih
- cena cca 1 100 000 Kč
Pak jsou nutné samozřejmě i další stroje – na hrabání bunkrů, traktory, valníky, víceúčelové náklaďáčky s různými nástavbami, nakladače, aerifikátory, ale už i robotické sekačky… A pointa je, že spoustu z toho na hřišti nestačí mít jen jednou, protože, co kdyby se něco pokazilo, že jo? Tráva totiž roste furt.
Apropó, životnost. Ta se u strojů udává v motohodinách. Limit opotřebování je cca 2000 hodin, limit klinické smrti 2500.
Moc děkujeme golfovému hřišti Kotlina Terezín za čas a ochotu, se kterou se s námi podělili nejen o základy greenkeepingu, ale i o jízdu na sekačce Měla by tu ale zaznít jedna podstatná informace – praxe při údržbě se samozřejmě může na každém hřišti trochu lišit a může být hodně ovlivněna umístěním areálu i místními klimatickými podmínkami.
A jaké díly vyšly?
2 komentáře. Nechte nové
[…] Lama na sekačce – čím se seká […]
[…] Lama na sekačce – čím se seká […]