fbpx
Rozhovory

Co chtít od trenéra – 1. díl rozhovoru s Jaromírem Patočkou

S Mírou už se potkáváme spoustu let; práci u rohožky i úskalí golfu bere s nadhledem, a proto se jeho klienti vždycky smějí. Není profík, je ten, který by se s velkým dílem zjednodušení dal nazvat „amatérský trenér“. Ale učí s maximální profesionalitou, láskou a nadšením. Jen nemusí. Učí proto, že to umí, baví ho to a baví ho golf. S kým jiným si tedy povídat o tom, co chtít od trenéra?

patockaMíro, bavme se o hobby golfistech – co takový hráč může čekat od trenéra a co po něm má chtít? A jak si vybrat? Nabídka je obrovská, česká PGA i ČGF chrlí další a další…

No, rozdíl je asi mezi začínajícím a už hrajícím golfistou. Na začátku rozhodování by byly nejlepší nějaké reference… Ale u pokročilého hráče už by stálo za zvážení hledat mezi trenéry profíky. Trenér ČGF může mít určité limity…

Myslíš toho vzdělání?

Ne, to ne, limit hendikepu. Svého hendikepu. Trenér ČGF může mít klidně HCP přes 20 a pak je těžké radit třeba singlistovi, probírat course management nebo některé pikantnosti. Tady ta chybějící zkušenost se hrou na vysoké úrovni bude znát. Koneckonců trenéři ČGF (původně cvičitelé) vznikli pro práci s mládeží, jako pomoc k ruce profíkům.

Ale to říkáš s vědomím toho, že sám jsi v téhle kategorii?!

Jasně! Já jsem chtěl původně pomáhat s dětma… ale bohužel žádnej profík mě nechtěl. Nabízel jsem, že budu dělat zadarmo, pomáhat, abych se i sám něco naučil. Nikdo neměl zájem. Tak jsem se snažil sám, učil se, vybíral co mě oslovilo… A golfem žiju.

Je vzdělání, které poskytuje PGAC velkou výhodou?

Nevím, já jsem to vzdělání neabsolvoval, ale můžu vidět jeho výsledky. Znám spoustu fantastickejch profíků, ale to jsou většinou ti, co se golfu věnují spoustu let. Oni jsou chodící golf.
A pak jsou tam mladí… a mezi nima a náma prostě velkej rozdíl není. Oni umí jen golf, je tam strašně znát ta chybějící zkušenost. Radši než k nim bych šel k nějakýmu „cvičiteli“ za půlku… Stáří není známka moudrosti! Ale co mě může naučit dvacetiletej kluk bez životních zkušeností?

Míro, jak je to dneska vlastně, pořád všichni učí jen pověstný standardní švih bez ohledu na osobitost hráče?

Na začátku by si měl každý říct, co vlastně chce. A co je ochoten pro to udělat! A ten trenér by měl odpovědět, jestli je to možný a co za to! Těžko sice chtít nějaký záruky, že se to stopro povede, nicméně… měli by mít mezi sebou jasno. Hlavně si ale musí oba vzájemně sednout!

Proč mám stále pocit, že profíci jakoby tu nebyli pro lidi a ti jakoby nevěděli podle čeho si vybrat a co chtít?

To si úplně nemyslím. Profíci jsou trochu uzavření ve svém světě, to je fakt 🙂 Před lety nastavené ceny je poněkud odtrhávají od reality. Teď je to najednou jiné, klientů je podstatně míň. A konkurence je veliká…

Kam dál by se měly ubírat zvyklosti okolo trénování u nás?

Myslím, že nejsmysluplnější je cesta, kterou jsem viděl v Americe. Profesionální trenér (jiný tam koneckonců vlastně asi ani není) se celý den stará o hřiště, o shop, o všechno možný a večer si pak 2 hodiny zatrénuje, je to pro něj takovej bonus… Možná jsem břídil, ale když bych měl stát 10 hodin na rohožce, těm posledním už nemám co dát. Když jsem si to zkusil, byl jsem tak vycucanej, že jsem ani nevěděl, kudy jedu domů. Díky, nechci 😉
U nás byl problém, že golf měl tradici, ale neměl členy. A pak jich najednou bylo děsně moc a nebyli zase trenéři a tak vznikli právě cvičitelé. Dneska už je boom pryč, kdo chtěl hrát golf, už ho hraje. Nějaké náborové akce jsou nesmysl. U dětí je to jiné. Koneckonců dělají to takhle fotbalisti, hokejisti, všichni… Ale k tomu je potřeba, aby federace dostávala golf do povědomí jako sport. V každým českým filmu má lump golfový hole 🙂 To je úkol pro budoucnost!

Jaromír Patočka
* 1956
Hraje od roku 2002
HCP má 8,9
Trénér ČGF II. třídy
Založil a provozuje rodinnou golfovou školu Mulligan.cz

PGAC
Plným názvem Profesionální golfová asociace hráčů a učitelů golfu v ČR
Kromě sdružování a organizace sportovní činnosti vychová a vzdělává profesionální trenéry golfu

ČGF
Plným názvem Česká golfová federace
Reprezentuje český golf ve vztahu k národním i mezinárodním orgánům, vytváří podmínky pro soutěžní činnost, pomáhá rozvoji golfové hry a vykonává disciplinární pravomoc.

Štítky: 2016rozhovortrénink
Předchozí příspěvek
S kým trénovat?
Následující příspěvek
O golfu v mojí hlavě – 2. díl rozhovoru s Jaromírem Patočkou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami