Golf se vyznačuje téměř nulovým výskytem hráčů–samouků. Obecně přijímaná teze, že bez trenéra to zkrátka nejde, je přímo golfová mantra. Přesto žebříčky exaktně hodnotící trenéry prakticky neexistují, stejně jako neexistují fóra s referencemi jejich žáků. Proč?
Přestože se to nezdá, ale i tady platí jednoduchá pravda – kvalitu trenéra nelze objektivně změřit a spokojenost jeho žáka je dána jeho subjektivním pocitem. Proto je tak těžké vybrat si trenéra? A podle čeho? Je zárukou cena, vzdělání, kdo nás vlastně může učit golf? Přiznejme si to upřímně – učit nás může kdokoli, komu to dovolíme 🙂 Je na nás samotných, jestli posoudíme vhodnost podle maximální nebo minimální ceny, barvy očí, dosaženého odborného vzdělání nebo fáze měsíce.
Tady je alespoň několik základních možností a jejich tajemství…
Kamarád
Jeho největší výhoda je, že mu věříme, je to v pohodě, bez stresu a většinou i zadarmo 🙂
Nevýhodou může být nekoncepčnost takového snažení a absence odborných znalostí našeho trenéra (skvělý hendikep ještě neznamená, že ví jak na to a umí to vysvětlit).
Pokud se rozhodneme pro trenéra–odborníka, stojí za to porozhlédnout se, jaké jsou mezi nimi rozdíly, a co z nich plyne. Svážet dřevo z lesa taky zřejmě nepojedeme posledním kabrioletem od Mercedesu, i kdybysme na něj/ho měli 🙂 Osobně bych ale ani na nanuka nedal žádnému trenérovi, který se mě na začátku nezaptal alespoň na:
- golfové cíle (hendikep,…)
- sportovní minulost
- zdravotní omezení
- časové možnosti na trénink a samu hru(!)
Takže – jde se ke trenérovi? Ok, každého volba, důležité je ale aspoň velmi stručně vědět, co které označení znamená…
Trenér ČGF (I.–III. třídy)
- jednotlivé třídy jsou definovány věkem trenéra, délkou absolvovaného kurzu a dosaženým HCP (např. pro III. třídu stačí už věk 18 let, 40 hodin a HCP jen 26,4!)
- výuku by měl provádět pouze v rámci klubu a neměl by za ni brát přímo od klientů peníze
Golfový profesionál PGAC
- má maturitou ukončené 12 leté vzdělání
- HCP alespoň 6, ženy 8
- absolvuje vzdělávací kurz PGAC (délka kurzu je 3 roky)
- výuku může provozovat jako živnost
- i mezi golfovými profesionály existuje další nepřehledné členění podle dosaženého vzdělání 🙂
…na českých hřištích se ale samozřejmě vyskytují trenéři, kteří získali své vzdělání a jsou členy PGA v jiných zemích. To aby to rozhodování bylo snazší 🙂
Poznámka VELKÝM PÍSMEM:
Pozor – jako profesionální trenéři se často tváří i noví členové PGA okamžitě po přijetí do vzdělávacího programu, a to i včetně ceny účtované svým žákům.