fbpx
OstatníRecenze hřišť

Velké změny v Poděbradech (převzato z hrajemegolf.cz)

330

Golf Club Poděbrady čeká řada zásadních změn. O tom, co se v klubu událo a jaké má plány, hovoří předseda Miroslav Paskovský.

Jaké změny chystá jeden z nejstarších klubů v zemi?
Poděbradský klub je spolkem, a tedy raritou v českém golfu. Hřiště nemá jednoho majitele, ale patří členům, kterých je více než pět set. Po pěti letech působení ve vedení klubu jsme dospěli k názoru, že chceme-li efektivně provozovat krásné hřiště, je třeba mít odpovídající zázemí. Klubovna byla v posledních patnácti letech umístěna v historické rondo-kubistické budově, jejíž součástí jsou i dva 150metrové stožáry. Obojí je kulturně-technická památka s poměrně zásadními provozními náklady. Proto jsme přesvědčili naši členskou základnu o nutnosti prodeje objektu. Loni se nám podařilo najít vhodného kupce a letos prodej posvětila valná hromada klubu.

Znamená to, že klub ztrácí střechu nad hlavou?
V žádném případě. Minimálně nejbližší tři roky bude klub využívat stávající prostory, zatímco se bude stavět nové zázemí. Jako nejpravděpodobnější se jeví rekonstrukce obytné budovy na našem pozemku nedaleko akademie. Mohla by tam vzniknout moderní klubovna se šatnami, restaurace, caddy hall a další. Chceme, aby podmínky odpovídaly jednadvacátému století.

Co vás k prodeji majetku vedlo?
Dlouhodobě jsme nebyli schopni využít tak velký objekt, údržba a energetická náročnost neúměrně zatěžovaly náš rozpočet. Chceme, aby maximum peněz šlo do hřiště. Navíc, pravidla pro správu a údržbu památek jsou specifická. Snažili jsme se získat povolení odstranit oba stožáry, ale bylo to nereálné. Nový majitel počítá s údržbou celého objektu včetně stožárů, což pro nás bylo při úvahách o prodeji zásadní.

Co vznikne ve stávající historické budově?
Kupcem je náš člen, podnikatel, který v Poděbradech provozuje sklárny. Jeho záměrem je vybudovat volnočasový prostor s hotelem, sportovišti a areálem pro koně. To se nám líbí, stejně jako propojení dvou sportovišť. Hotel a restaurace mohou sloužit i golfistům. Naši členové získají řadu výhod a hosté hotelu budou moci hrát golf.

Jak se vše dotkne hřiště?
Spolu s budovou jsme museli obětovat i nemalou část pozemků. Kvůli tomu se přesunou tréninkové plochy a změny čekají jamky číslo 1, 2 a 18. Naším cílem je, aby hra začínala i končila na jednom místě. Jednička se bude hrát od nové klubovny, osmnáctka by měla ke klubovně mířit. Dvojku bychom chtěli zachovat, jen se bude hrát obráceně. Jde o pravděpodobnou variantu, nyní běží výběrové řízení na projekt, který chceme projednat s členskou základnou.

Jak se vyrovnáváte s podnebím?
Z osmdesáti procent hrajeme na pozemcích města Poděbrady, které je majitelem závlahové soustavy. Snažíme se dosáhnout dohody a najít cestu,  jak do závlahy investovat. Její původní část je přes dvacet let stará a je to znát. Také usilujeme o čerpání vody z Labe. Součástí nového řešení jamek 1 a 18 by měla být nová retenční nádrž. Rovněž chystáme velký projekt na vyčištění všech vodních toků na hřišti, což by také významně pomohlo.

Kdy se změny projeví?
Nové jamky bychom rádi založili ještě letos a hráli na nich koncem příštího roku. Standardního provozu hřiště se to v žádném případě nedotkne. To je podmínka všech prací a úkonů. Cílem je, aby areál v kompletní nové podobě fungoval od sezony 2022.

Text je převzat z Hrajemegolf.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami