Je zvláštní, že většinu problémů si zřejmě způsobujeme vlastní přebujelou představivostí. A kupodivu to neplatí jen při golfu. 🙂 Jen u těch golfových pravidel je to škoda, protože „všechno“ máme napsaný…
Zcela jednoduchá a exaktní věta definuje, co je závada: „Závada je cokoli uměle vytvořeného včetně umělých povrchů a okrajů silnic a cest…“
Takže je to jasný, ne? Jak se kvůli něčemu takovému nedá za míč stoupnout nebo švihnout, můžeme si dropnout do 1 hole od nejbližšího místa, kde nám ten krám přestane překážet. Smutná věc je, že nikde není řeč o směru letu míče, takže tam se musíme s překážením vyrovnat. Ale koneckonců největší překážkou v letu míče jsme my sami, tak co se nervovat nějakým barákem, který máme v cestě, že jo?
Pokud si takhle definovanou závadu můžeme přesunout bez „nadměrného úsilí“ nebo jejího poškození, je to pohyblivá závada a míč se hraje jak leží 😉 A závadu si posuneme k šípku…
Ještě k výjimkám, kdy nejde brát úlevu:
– od staveb, které definují out (např. plot)
– od umělých objektů mimo hřiště
– od konstrukcí definovaných soutěžním výborem turnaje jako součást hřiště
…což mě tak přivádí k jednomu postesku. Četli jste někdy místní pravidla? Na to, že každý klub má ve svém středu nějakého rozhodčího, bývá to často snůška pěkných hovadin a nesmyslů jdoucích proti pravidlům. Jenže ta místní by měl mít navrch, takže dopručuju do nich pro jistotu nahlédnout, abychom podle pravidel golfu nedropovali něco, co nám ta místní nesmyslně nedovolují. A nejlepší by bylo, kdyby byla povinnost si nechat místní pravidla schválit třeba při normování hřiště 😉