fbpx
Další o hře

Železný muž, sběratel a další výstřednosti

197

Z údajů federace je zřejmé, že na greenech můžete teoreticky potkat 53 252 registrovaných českých hráčů a hráček. Ze statistik golfparada.cz však vyplývá, že tuzemská golfová scéna má pouze 30 021 jedinců, kteří objíždějí turnaje…

Otázkou je, co během roku dělá těch zbývajících dvacet tisíc lidí? Hrají si jen tak s kamarády, nebo se na hřiště a turnaje vůbec nedostali?

Turnaj obden
Železným mužem českého golfu pro rok 2018 je Petr Hlista z Líšnice. Odehrál neuvěřitelných 136 turnajů, jen na Slapech jich bylo 19. Pokud budeme počítat, že sezona trvá osm měsíců od března do října, tak v průměru byl muž s handicapem 15 na turnajových greenech každý druhý den! Na golf s přáteli mu už nemohly zbýt síly…

Sběratel bodů
Vladimír Oliva z Pyšel loni získal 3941 stablefordových bodů, což nikdo jiný nedokázal. Muž s handicapem 9 na to potřeboval 128 odehraných turnajů. To je zhruba 31 bodů na akci. Na domácím hřišti se ukázal ve třiceti dvou případech a získal zde i nejvíce bodů, 44 při jedné akci. V sezoně zahrál 58 birdie a 705 parů.

Albatros v Liberci
Když už jsme u těch parů… Patrik Faldyna s handicapem 5 zahrál na svém domovském hřišti v Hukvaldech 17 parů. Jednotkou konzistence se tedy stává jeden Faldyna. Cenný skalp má na svém kontě Martin Všetečka. Golfista s handicapem 5 předvedl užaslým spoluhráčům albatros na svém domovském hřišti Golf Clubu Liberec v Machníně. Údajně to bylo na pětiparové desítce.

Bod od padesátky
Ve statistikách se neztratili ani profesionálové. Ondřej Lieser si na body nehraje, ale loni na Kaskádě při finále české PGA zahrál rekordních 49 stablefordových bodů. Jeho kolega Filip Mrůzek zase ve čtyřiceti případech zahrál kolo pod par.

Krutá pětka
Nejobtížnější jamkou v republice je pětka v Alfrédově, kde golfisté hrají v průměru 1,38 úderu nad osobní par. Par 4 měří ze žlutých odpališť sice jen 319 metrů, ale jde o dogleg s greenem za jezírkem, navíc chráněný stromy, a jakákoli nepřesnost je zde krutě trestaná. Od normovačů jamka paradoxně obdržela extra lehký handicap 17…

Zase ostrovní past
Nejtěžším parem 3 je po roční odmlce opět ostrovní jedenáctka na Greensgate (Dýšina), kde golfisté v průměru předvádějí výkon 0.99 nad osobní par. To je v překladu zcela jasné bogey na hlavu bez rozdílu vah.

Do třetice voda
Nejméně skórovatelným parem 5 v zemi je patnáctá jamka v Kynžvartu. Zoufalí golfisté zde z odpaliště přestřelují vodu a cestou k vlajce vzdálené 473 metrů se s vodní překážkou ještě minimálně jednou setkají, zcela jistě těsně před greenem. Výsledkem je průměrný výkon 1,25 úderu nad osobní normu.

Kvalita roste
Nových hráčů sice moc nepřibývá, ale hned čtvrtina registrovaných hráčů vlastní kvalitní handicap 18,5 až 26,4. A dokonce 13 procent golfistů se může pochlubit špičkovým handicapem do 11,4. Podle statistik se tak český golf výkonnostně stabilizoval.

Prázdniny nehrají
Nejvíc soutěžních kol se v české golfové republice hraje v květnu, červnu a září. Není překvapením, že prázdninové měsíce figurují ve statistikách výtěžnosti až poté. Češi o dovolené spíše leží u vody, než aby hráli golf, a pokud už hrají, tak ne turnajově. Nečekaně více se hraje v říjnu než v dubnu. Zřejmě se snažíme využít poslední hezké dny. Tak vzhůru na hřiště, ať to nehoníme zase až na podzim.

Převzato s laskavým svolením z Hrajeme golf 2/2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami